

Suha usta, koja se nazivaju i kserostomija, nisu oralno stanje opasno po život. Javlja se kada žlijezde slinovnice u ustima ne proizvode dovoljno sline da bi usta bila vlažna.
Suha usta umanjuju kvalitetu života osobe jer utječu na jednostavne svakodnevne aktivnosti, poput kušanja hrane, jela, govora i gutanja. Neliječena kserostomija također može dovesti do stvaranja karijesa i propadanja zuba.
Kserostomija se prirodno javlja tijekom sna i obično izaziva loš zadah ujutro. Odrasli koji spavaju otvorenih usta imaju veću vjerojatnost da će imati suha usta. Kronična suha usta, s druge strane, uzrokovana su bolestima, lijekovima ili problemima sa žlijezdama slinovnicama.
Određene komponente sline – poput kalcija, fosfata i bikarbonata – ključne su za održavanje dobrog oralnog zdravlja. Slina sprječava propadanje zuba štiteći caklinu i kontrolirajući stvaranje kiseline uzrokovane bakterijama zubnog plaka.
Kad kiselina ošteti zubnu caklinu, slina popravlja zaštitnu površinu zuba remineralizacijom. Slina također, između ostalog, štiti od bolesti desni i karijesa.
Kad se proizvodnja sline s vremenom smanji, veća je vjerojatnost da će doći do suhoće usta, što može dovesti do propadanja i gubitka zuba.
Suha usta izravno su povezana s autoimunim uništavanjem žlijezda slinovnica (Sjogrenov sindrom). Ovo stanje također može biti neizravno povezano s liječenjem tumora, lijekovima na recept, konzumiranjem droga, starenjem ili drugim oralnim zdravstvenim stanjima.
Uobičajeni uzroci suhoće usta su:
Simptomi se mogu razviti iznenada ili postupno, ovisno o načinu života pacijenta. Uobičajeni znakovi suhoće usta su:
Kserostomija se može preokrenuti promjenama načina života. Ovisno o ozbiljnosti stanja, postoje prirodni načini za smanjenje suhoće usta, uključujući:
Ako imate suha usta, posjetite svojeg stomatologa već danas. Ako se ovo stanje ne liječi, mogu se razviti ozbiljniji stomatološki problemi:
Karijesi nastaju interakcijom između bakterija, cakline zuba i šećera. Suha usta povećavaju rizik od karijesa jer se zubni plak teže uklanja. Ovo stanje također snižava razinu pH u ustima, čineći je kiselijom.
Uobičajene mogućnosti saniranja karijesa, ovisno o težini stanja, uključuju kompozitne ispune, inlay, onlay i overlay ispune te zubne krunice. Ako se karijes ne liječi, infekcija napreduje dublje u strukture zuba, što može dovesti do upale korijenskih kanala i na koncu gubitka zuba.
Jedan od najčešćih rizika od suhoće usta je zubna erozija, koja nastaje kada kisele tvari istroše zubnu caklinu. Kako se smanjuje proizvodnja sline, zubi su manje zaštićeni od kiselina koje uzrokuju propadanje zubnog tkiva.
Uobičajeni rizik neliječenih suhih usta je gingivitis (upala desni), a zatim i parodontitis (teška bolest desni koja uz desni napada i kosti čeljusti).
Ranice u ustima, čirevi i afte česte su posljedice koje uzrokuju suha usta.
Pacijenti sa suhim ustima skloniji su razvoju oralnog drozda, gljivične infekcije koja se razvija na sluznici u ustima i grlu.
Ukoliko imate pitanja ili vas muče problemi sa suhim ustima, slobodno nam se obratite, naš stručni tim predložit će optimalnu terapiju prilagođenu vašim potrebama.
Dr. Paravić prima rezervacije za zahvate početkom 2023. u Smile Studio ordinaciji.
Dr. Paravić će nas posjetiti u Smile Studio ordinaciji početkom 2024-e godine.