Suha usta – uzroci i posljedice te kako ih se riješiti
Suha usta, koja se nazivaju i kserostomija, nisu oralno stanje opasno po život. Javlja se kada žlijezde slinovnice u ustima ne proizvode dovoljno sline da bi usta bila vlažna.
Suha usta umanjuju kvalitetu života osobe jer utječu na jednostavne svakodnevne aktivnosti, poput kušanja hrane, jela, govora i gutanja. Neliječena kserostomija također može dovesti do stvaranja karijesa i propadanja zuba.
Kserostomija se prirodno javlja tijekom sna i obično izaziva loš zadah ujutro. Odrasli koji spavaju otvorenih usta imaju veću vjerojatnost da će imati suha usta. Kronična suha usta, s druge strane, uzrokovana su bolestima, lijekovima ili problemima sa žlijezdama slinovnicama.
Veza između sline i karijesa
Određene komponente sline – poput kalcija, fosfata i bikarbonata – ključne su za održavanje dobrog oralnog zdravlja. Slina sprječava propadanje zuba štiteći caklinu i kontrolirajući stvaranje kiseline uzrokovane bakterijama zubnog plaka.
Kad kiselina ošteti zubnu caklinu, slina popravlja zaštitnu površinu zuba remineralizacijom. Slina također, između ostalog, štiti od bolesti desni i karijesa.
Kad se proizvodnja sline s vremenom smanji, veća je vjerojatnost da će doći do suhoće usta, što može dovesti do propadanja i gubitka zuba.
Što uzrokuje suha usta?
Suha usta izravno su povezana s autoimunim uništavanjem žlijezda slinovnica (Sjogrenov sindrom). Ovo stanje također može biti neizravno povezano s liječenjem tumora, lijekovima na recept, konzumiranjem droga, starenjem ili drugim oralnim zdravstvenim stanjima.
Uobičajeni uzroci suhoće usta su:
- Lijekovi – Mnogi lijekovi, uključujući antihistaminike, antidepresive, i lijekove za krvni tlak, mogu uzrokovati smanjenje proizvodnje sline.
- Bolesti i stanja – Bolesti poput dijabetesa, Sjögrenovog sindroma i Parkinsonove bolesti često su povezane sa suhim ustima.
- Dehidracija – Nedovoljna količina tekućine u tijelu može dovesti do suhih usta.
- Životne navike – Pušenje i prekomjerna konzumacija alkohola mogu smanjiti proizvodnju sline.
- Starost – Starenje prirodno smanjuje funkciju žlijezda slinovnica.
- Terapije radijacijom i kemoterapija – Sina može postati gušća zbog kemoterapije što može isušiti usta.
- Oštećenje živaca – Oštećenje živaca na vratu ili glavi uzrokovano ozljedom ili operacijom može smanjiti proizvodnju sline.
- Zloupotreba droga – Prekomjerna uporaba marihuane ili amfetamina može uzrokovati simptome suhoće usta.
Simptomi suhoće usta
Ako se suha usta ne liječe, mogu uzrokovati niz problem. Simptomi se mogu razviti iznenada ili postupno, ovisno o načinu života pacijenta. Uobičajeni znakovi suhoće usta su:
- Suha usta, grlo i jezik
- Gusta slina
- Suhe ili ispucale usne
- Loš zadah, osobito ujutro
- Grebanje ili bol u grlu
- Promuklost
- Nenormalne promjene glasa ili poteškoće u govoru
- Promjene u percepciji okusa
- Poteškoće pri jelu, žvakanju i gutanju
Prirodni lijek za suha usta - Kako se riješiti problema suhih usta?
Kserostomija se može preokrenuti promjenama načina života. Ovisno o ozbiljnosti stanja, postoje prirodni načini za smanjenje suhoće usta, uključujući:
- Redovito pijte vodu kako biste ostali hidrirani
- Ograničite dehidrirajuće navike, poput konzumiranja kave i alkohola
- Potražite umjetne zamjene za slinu
- Koristite tekućinu za ispiranje usta bez alkohola
- Izbjegavajte određene lijekove, poput dekongestiva i antihistaminika
- Prestanite s pušenjem
- Dišite na nos
- Izbjegavajte slatka pića i hranu, poput slatkiša i zašećerenih napitaka
- Žvačite žvakaću gumu bez šećera (pomaže povećati protok sline)
- Cucajte tvrde bombone bez šećera
- Koristite pastu za zube s fluorom
- Često nanosite stik ili kremu za usne
Rizici i posljedice kronične suhoće usta
Ako imate suha usta, posjetite svojeg stomatologa već danas. Ako se ovo stanje ne liječi, mogu se razviti ozbiljniji stomatološki problemi:
Karijes
Karijesi nastaju interakcijom između bakterija, cakline zuba i šećera. Suha usta povećavaju rizik od karijesa jer se zubni plak teže uklanja. Ovo stanje također snižava razinu pH u ustima, čineći je kiselijom.
Uobičajene mogućnosti saniranja karijesa, ovisno o težini stanja, uključuju kompozitne ispune, inlay, onlay i overlay ispune te zubne krunice. Ako se karijes ne liječi, infekcija napreduje dublje u strukture zuba, što može dovesti do upale korijenskih kanala i na koncu gubitka zuba.
Erozija zuba
Jedan od najčešćih rizika od suhoće usta je zubna erozija, koja nastaje kada kisele tvari istroše zubnu caklinu. Kako se smanjuje proizvodnja sline, zubi su manje zaštićeni od kiselina koje uzrokuju propadanje zubnog tkiva.
Bolest desni
Uobičajeni rizik neliječenih suhih usta je gingivitis (upala desni), a zatim i parodontitis (teška bolest desni koja uz desni napada i kosti čeljusti).
Rane u ustima
Ranice u ustima, čirevi i afte česte su posljedice koje uzrokuju suha usta.
Oralni drozd
Pacijenti sa suhim ustima skloniji su razvoju oralnog drozda, gljivične infekcije koja se razvija na sluznici u ustima i grlu.
Kada posjetiti stomatologa?
Ako suha usta postanu kronični problem i prirodni lijekovi ne pomažu, važno je posjetiti stomatologa. Profesionalac može procijeniti vaše stanje, preporučiti odgovarajuće tretmane i provjeriti ima li skrivenih zdravstvenih problema koji mogu uzrokovati suha usta.
Suha usta mogu biti više od samo neugodne smetnje. Razumijevanjem uzroka, prepoznavanjem posljedica i primjenom prirodnih lijekova, možete značajno poboljšati svoje oralno zdravlje i opću kvalitetu života. Ako osjetite da vaši simptomi ne popuštaju, obratite se svom stomatologu za daljnje savjete i liječenje.