Što je dijastema i kako se liječi?
Dijastema je razmak između zuba. Događa se i kod djece i kod odraslih. Razmak se može pojaviti među bilo kojim zubima. Ipak, razmak između gornjih prednjih zuba je najčešći i najvidljiviji. Ponekad se taj razmak kod djece sam popuni nicanjem trajnih zuba. Kod nekih osoba u pitanju je samo estetski problem, dok kod drugih može predstavljati ozbiljnu prijetnju za oralno zdravlje. U nastavku pročitajte sve o uzrocima, simptomima, prevenciji i liječenju dijasteme.
Zašto nastaje dijastema?
Sljedeći su mogući uzroci dijasteme:
- Prirodni rast: Ponekad su razmaknuti prednji zubi rezultat prirodnog rasta djece. Prilično je uobičajena u dobnoj skupini od 6 do 8 godina. Ali ovaj razmak u većini slučajeva nestaje s formiranjem gornjih očnjaka.
- Nenormalan položaj, veličina i oblik zuba: Ako su oblik, veličina i položaj vaših zuba neuobičajeni, povećava se mogućnost za razmak. Kod takvih zubi nema potrebne međusobne potpore koja bi spriječila njihovo odvajanje.
- Nedostatak zubi: Najčešći slučaj urođenog nedostatka zubi su nerazvijeni ili neizrasli bočni gornji sjekutići. Ovo stanje također dovodi do razmaka između prednjih zuba.
- Preveliki frenulum gornje usnice: Frenulum je tkivo koje prekriva unutarnju stranu gornje usne i zubno meso iznad gornjih prednjih zuba. Ako ovo tkivo pretjerano izrase, to može dovesti do razmaka među zubima.
- Parodontitis: Razmak između zuba također može biti posljedica parodontitisa. To je vrsta bolesti desni koja oštećuje tkivo i zubnu kost. Kao rezultat, zubi se mogu olabaviti i stvoriti razmak.
- Nepravilan refleks gutanja: Ispravan refleks gutanja je kad vaš jezik pritisne gornji dio usne šupljine (nepce). Nasuprot tome, pogrešan refleks gutanja je kad vaš jezik gura prednje zube. Ovaj stalni pritisak može na kraju uzrokovati razmak među prednjim zubima.
- Pogrešne navike: Loše navike poput grizenja donjih usana i sisanja palca ili prsta mogu uzrokovati dijastemu kod djeteta. A odrasla osoba to može uzrokovati piercingom na jeziku. Piercing može poremetiti normalnu poziciju prednjih zuba tako što ih stalno udara.
- Ispadanje mliječnih zuba: Razmak između zuba može nastati zbog ispadanja mliječnih zuba. Ali takve se praznine zatvaraju s nicanjem trajnih zuba.
Simptomi dijasteme
Osnovni znak dijasteme je razmak između zuba. Pored toga, možete primijetiti bilo koji od sljedećih simptoma:
- Povlačenje desni
- Natečene i osjetljive desni
- Loš zadah
- Krvarenje desni
- Labavi zubi
- Svijetlo crvene desni
Kako se liječi dijastema?
Liječenje nije potrebno ako je dijastema privremena zbog ispadanja djetetovih mliječnih zubića. Također nije nužno liječenje ako ne predstavlja rizik za zdravlje zubi. Međutim, dijastema se može liječiti i zbog estetskih razloga. Ako se želite riješiti dijasteme, na raspolaganju imate sljedeće opcije:
- Ortodontski aparatić: Terapija ortodontskim aparatićem je prilično uobičajen, ali i dugotrajan način za rješavanje ovog problema. Liječi dijastemu tako što vrši pritisak na zube da se približe jedan drugome.
- Ljuskice za zube: Ljuskice su tanak komad kermičkog materijala koji se postavlja na površinu vaših zuba. Izrađuju se po mjeri za svakog pacijenta. Osim što njima možete riješiti problem razmaka među zubima, možete ispraviti i druge estetske nedostatke pa ostvariti osmijeh kakav ste oduvijek željeli.
- Krunice za zube: Krunice se koriste u slučajevima kada je dijastema prevelika da bi se riješila ljuskicama. Ponekad se kombiniraju s ortodontskom terapijom kada je razmak toliko velik da bi same krunice trebale biti preširoke.
- Invisalign terapija: Invisalign ispravlja razmaknute i neusklađene zube. Ovaj tretman je idealan za sve dobne skupine. Invisalign udlage popularna su alternativa klasičnim ortodontskim aparatićima jer su praktički nevidljivi.
- Liječenje bolesti desni: Kada dobijete dijastemu zbog bolesti desni, stomatolog je prvo mora izliječiti. U suprotnom, širenje infekcije može dovesti do gubitka zuba. Liječenje bolesti desni uključuje uklanjanje kamenca sa zubi i ispod desni.
- Oralna kirurgija: Ako je vaša dijastema posljedica abnormalnog frenuluma ili ciste, možda ćete se trebati podvrgnuti kirurškom zahvatu. Operacijom će se ukloniti višak tkiva. Rješavanje problema razmaka među zubima može započeti tek nakon operacije.
Prevencija dijasteme
Ne može se spriječiti dijastema koja nastaje zbog neupalnih uzroka. Međutim, sa svoje strane, možete napraviti neke promjene u načinu života kako biste smanjili rizik od nastanka dijastema uzrokovanih parodontitisom.
- Četkajte zube barem dva puta dnevno.
- Koristite interdentalne četkice jednom dnevno
- Pomozite svojoj djeci da prekinu štetne navike poput sisanja palca.
- Naučite svoje dijete pravilnom gutanju
- Redovite idite na stomatološke preglede i profesionalno čišćenje zubi.
Zaključak
Ne ustručavajte se posjetiti stomatologa ako primijetite bilo kakav znak dijasteme kod sebe ili kod svojeg djeteta. Razmak između zuba možda u konačnici neće biti problematičan. Ali posjet stomatologu neophodan je kako bi se otklonio bilo kakav ozbiljan zdravstveni uzrok.